Децентралізовані соціальні медіа (DeSo) - це концепція, яка має на меті змішати цифрову ландшафтну карту та обіцяє переосмислити наші зв'язки в онлайні.
Тим часом, традиційні соціальні мережі, якими ми знаємо їх сьогодні, є живим центром залученості спільноти. Це простір, де ідеї розцвітають і голоси чути. Але, коли ми прокручуємо наші стрічки, виникає питання: чи є кращий спосіб цього робити?
Ми зараз стоїмо на порозі революції, яка обіцяє повернути кермо користувачам.
Тиск на спрямування до DeSo випливає з зростання незадоволення тим, як великі компанії керують приватністю, політичною упередженістю, автономією користувача та шкідливим вмістом на своїх платформах.
Про що йдеться в цій децентралізації? На відміну від централізованих платформ, тут використовуються незалежні сервери або блокчейн, що надає користувачам більше контролю та прозорості. Це призводить до кращого володіння та управління особистими даними та контентом.
Ілюзія власності в соціальних мережах
Арі Троу, генеральний директор XY Labs, зазначив, що користувачі часто не враховують той факт, що вони насправді не мають власності на свій контент у соціальних медіа.
"Фотографії в Instagram, твіти і пости в Facebook, всі вони зберігаються на централізованих серверах, що належать приватним компаніям - компаніям, які можуть в будь-який момент відключити їх", - сказав він.
Проекти децентралізованих соціальних медіа відкидають ці абсурдні норми і надають користувачам суверенітет над створеним ними вмістом. Користувачі зазвичай можуть зберігати свої записи на власних приватних серверах, що захищає їх від збору даних та зберігає від вилучення.
Мастодон, федеративна соціальна мережа, а також Стім, що працює на соціальному блокчейні, служать відомими прикладами. І саме на цьому тижні, завдяки підтримці Джека Дорсі, Bluesky відкрив свої двері для всіх користувачів, знявши обмеження від гостей.
Шум навколо децентралізованих соціальних медіа відчувається безумовно. Однак, ці платформи можуть виявитися складнішими для навігації та можуть не мати всіх захоплюючих можливостей, які ви знайдете на популярних соціальних медіа.
Уроки веб2.
Галузь насправді тільки починається і все ще перебуває в експериментальній фазі - схоже на початкові дні Web2 в 2000-их роках.
Крістіан Куівер, генеральний директор децентралізованої соціальної платформи League.Tech, зазначив, що тоді не було ясного переможця між Facebook, MySpace та іншими платформами.
"У кінцевому підсумку, з тією поколінням централізованих систем, ми спостерігали платформи, які, в результаті, стали вичавлювати користувацькі дані та не забезпечували монетизацію користувачів", - зазначив він.
У Web3 творці можуть заробляти від своєї аудиторії без потреби в рекламі чи видобутку даних, сприяючи довірі в децентралізованому просторі, додав він.
Перемога над перешкодами у оформленні усиновлення
Користувачі, скоріш за все, приймуть нові формати соціальних медіа, якщо вони нададуть відмінний досвід користувача і цінні функції. Крістофер Бузі, генеральний директор мікроблогінгового сайту Spoutible, зауважив, що більшість користувачів вважають пріоритетними функціональність, інтерфейс користувача та легкість використання над технічними аспектами платформ.
"Розподілені платформи, за своєю природою, мають навчальну криву і можуть ставити виклики у досягненні безперешкодного досвіду, який надають їхні централізовані аналоги. Цей аспект може бути значним бар'єром для широкого прийняття", - сказав він.
Хуан Брюс, співзасновник соціальної медіа-компанії DSCVR, висловив свою згоду, підкреслюючи важливість забезпечення користувачам такого враження, яке б відповідало або перевершувало традиційні централізовані соціальні мережі.
"Користувачам потрібна переконлива причина для переходу свого часу та взаємодії з традиційною мережею на децентралізовану альтернативу, і одним з ключових аспектів цього є надання стимулів, що унікально перетворюють блокчейн-мережі", - запевняє він.
Він також наголосив на необхідності того, щоб ці мережі працювали на продуктивних блокчейнах, як Solana, які можуть забезпечувати недорогі та швидкі транзакції.
Матеріальна стійкість DeSo
Платформи DeSo повинні розглянути нові моделі генерації доходу, такі як SocialFi та скромні підписні платежі за додаткові функціональні можливості та враження.
Незважаючи на їхню перспективність, ці речі ще не пройшли повноцінне випробування. І щодо можливості заробляти на них у довгостроковій перспективі, питання залишається відкритим.
Кевін Лу, генеральний директор проекту Friendzone, платформи, яка планує дебютувати на Polygon, заявив: "Для децентралізованої соціальної медіаплатформи, щоб забезпечити собі фінансову стабільність, вона повинна мати в собі внутрішню цінність та корисність, якої ми поки що не бачили, крім легковажного спекулятивного підходу".
Френдзона, децентралізована соціальна програма, оголосила про свій запуск на екосистемі Polygon PoS, що є значним кроком у розвитку соціальних додатків Web3. За проектом стоять ветерани від Band Protocol, Synthetix та Koinly.
Він зазначив на появу платформ, таких як Farcaster, що пропонують відкритий протокол для інтегрованих функцій соціальних медіа. Так само, Lens надає децентралізований соціальний граф, а Friendzone пропонує модульний протокол для накопичення значимості.
Ці платформи вирішують критичні питання власності, прозорості, підтверджуваності та стимулів. Існуючі гравці мають проблеми або не бажають вирішувати ці питання.
Раян Лі, головний аналітик в Bitget Research, зазначив, що платформи DeSo в першу чергу залежать від ліквідності їх власних токенів для монетизації. За його словами, ці платформи повинні в першу чергу пріоритетно удосконалити користувацькі мобільні функції для досягнення значної монетизації.
"DeSo повертає контроль назад творцям контенту та глядачам - як у монетизації, так і в питаннях цензури", - заявив він.
Незважаючи на те, що DeSo виглядає перспективним, подолання викликів, пов'язаних з фінансовою стійкістю, управлінням, регулюванням та користувацьким досвідом, є ключовим для реалізації його повного потенціалу.