Криптовалюти є невід'ємною частиною сучасного світу.
На сьогодні понад 560 мільйонів людей у світі користуються криптовалютою, як показують дані Triple-A. Капіталізація крипторинку перевищує 2 трильйони доларів, а кількість бізнесів, які використовують цифрові монети, постійно зростає.
Також читайте про те, що Tesla має цифрові активи у вигляді біткоїнів на суму 780 мільйонів доларів.
Ще більше того, деякі контролери переглядають своє ставлення до криптовалют. Зокрема, у США схвалили створення Bitcoin-ETF та Ethereum-ETF, а центральні банки роками працюють над розробкою національних цифрових валют. Крім того, згідно з звітом Allied Market Research, до 2030 року глобальний криптовалютний ринок зросте більш, ніж втричі.
Проте і досі існує міф, що криптовалюти є ненадійними. Так відповіли 29% респондентів дослідження Gradus Research, яке було замовлено WhiteBIT.
Також, 64% опитаних визнали, що не використовували криптовалюту через відсутність знань та розуміння.
Щоб зрозуміти цю тему, потрібно спочатку відповісти на такі питання: "Що таке криптовалюти? Як вони працюють? Які системи захисту їх характерні?". Далі ми поговоримо про це.
Криптовалюта та блокчейн - це сучасні технології, які надають можливість проведення безпечних та анонімних фінансових операцій через мережу Інтернет. Криптовалюта є цифровою валютою, яка зашифрована за допомогою криптографічних методів, а блокчейн - це технологія розподіленого реєстру, яка забезпечує безпеку та недоторканість транзакцій.
Отже, криптовалюта - це електронна або віртуальна валюта. Основою криптовалют є блокчейн - технологія, яка забезпечує прозорість і безпеку транзакцій.
Уявіть, що блокчейн - це великий ексель-аркуш, до якого мають доступ багато людей. Кожного разу, коли хтось додає нову інформацію, наприклад, відправляє кошти, ця дія фіксується в кожному наступному рядку аркуша. І ось що важливо: дані в аркуші ніхто не може змінити у минулому. Тобто, якщо ви щось додали - це назавжди. І найкраще, що цей умовний аркуш розміщений не на одному комп'ютері, а на багатьох, а доступ до нього має весь світ. Це ускладнює підробку або видалення майже неможливим.
Чому блокчейн та криптотранзакції є безпечними?
- Децентралізація - це ключовий принцип криптовалют. Вони базуються на технології блокчейн, яка забезпечує розподілене зберігання даних і відсутність центрального контролю. Це робить їх менш вразливими до маніпуляцій.
- Криптографія в блокчейнах забезпечує високий рівень безпеки транзакцій за допомогою технологій шифрування. Кожна операція підписується приватним ключем, який є важко підробити.
- Прозорість - це коли всі операції фіксуються в публічний реєстр (блокчейн), що робить їх видимими та доступними для перевірки будь-якою стороною. Це допомагає зменшити загрози шахрайства.
- Незмінність записів гарантується після підтвердження транзакції та її включення до блокчейну, що перешкоджає будь-яким спробам змінити або видалити дані і зменшує ризик підробки. Внести зміни лише до конкретного блоку у ланцюжку також неможливо.
- Свобода та управління користувачем. Власники криптовалют можуть самостійно керувати своїми активами за допомогою приватних ключів, що виключає можливість втручання третіх осіб, як у випадку з банками чи іншими фінансовими посередниками.
Як правильно взаємодіяти з криптовалютою для забезпечення безпеки
Уважність – це перше правило, яке потрібно дотримуватися у галузі фінансів. Цей підхід допоможе уникнути багатьох небезпек та ризиків і забезпечити безпечність своїх коштів.
Три поради, щоб уникнути поширених ризиків, пов'язаних з криптовалютою:
- Дізнатися як можна більше про криптобіржу перед здійсненням операцій з криптовалютою.
- Отримати якомога більше інформації про криптовалюту, яку ви збираєтеся придбати/інвестувати;
- Обрати надійний криптовалютний гаманець. Дізнайтеся більше про криптогаманців та їхні особливості в цій статті.
Інша можливість зберігання криптовалюти - це криптобіржі. Це дозволяє не лише безпечно утримувати криптовалюту, а й заробляти на ній. Наприклад, існують пасивні методи отримання прибутку від використання криптовалют.
Однак надзвичайно важливо перевірити біржу перед тим, як розпочати будь-який вид співпраці. Для цього можна звернутися до платформи CER.live, яка спеціалізується на оцінці та сертифікації безпеки криптобірж. Аудитори оцінюють криптобіржі за різними критеріями:
- Безпека користувачів - це важлива складова, яка важлива для захисту персональної інформації та даних користувачів.
- Захист серверів біржі;
- Події та реакція на них.
- Сертифікати - це офіційні документи, які підтверджують право на отримання певного виду послуги або товару, а також підтверджують кваліфікацію або навички людини.
- Перевірка на проникнення і т. д.
Одна з провідних криптобірж в Європі, яка має українське походження - WhiteBIT, увійшла до першої п'ятірки найбезпечніших криптобірж за даними порталу CER.live. У вересні 2024 року WhiteBIT також отримали нагороду національного конкурсу безпеки Hacken 2024 Security Awards.
Для кращого розуміння, ця криптобіржа використовує WAF, системи антифішингу та двофакторну автентифікацію, KYC (перевірку користувачів), а 96% активів зберігаються на холодних гаманцях.
Веб-застосуванням фаєрвол (Web application firewall, WAF) - є захисна програма, яка використовується для захисту веб-застосувань від різних кібератак.
Взагалі варто пам'ятати, що криптовалюта пов'язана з певними ризиками. Однак більшість небезпек можна уникнути, дотримуючись певних протоколів безпеки.
Ця галузь активно розвивається, а криптовалюта все більше визнається в світі, що зміцнює її позиції, відкриває нові можливості та сприяє змінам. Наприклад, багато банків вже розглядають можливість інтеграції технології блокчейну у свою діяльність. Зараз 68% банків вважають, що без цієї технології вони можуть втратити конкурентну перевагу на ринку. Тим часом 84% стверджують, що блокчейн у банківській та фінансовій сферах незабаром стане загальним трендом.
Отже, у сучасному світі необхідно перевіряти інформацію та припиняти вірити у міфи, які не мають підтвердження. Щоб дізнатися більше про основні криптоміфи та про те, що насправді відбувається у криптосвіті, перейдіть за посиланням.