Новітня цифрова база даних у світі: у яких галузях використовують технологію блокчейн.

  • 29.07.2024 10:16
  • 9 хвилин читання
Новітня цифрова база даних у світі: у яких галузях використовують технологію блокчейн.

Блокчейн став відомим насамперед завдяки криптовалютам, але його використання розповсюджується на багато інших галузей. Дізнайтеся більше про це в наступних рядках.

Що означає технологія блокчейн і як вона працює.

Технологія блокчейн - це децентралізована система зберігання та структурування даних, яка дозволяє усім учасникам мережі одночасно отримувати доступ до актуальної інформації. Ця технологія допомагає забезпечити незмінний та відкритий запис даних і транзакцій на постійній основі.

До складу блокчейну входять наступні елементи:

  • Блоки - це набір даних, що містить транзакції та унікальний хеш.
  • У блокчейні зберігаються записи про обмін цінностями між сторонами, які називаються транзакціями. Ці транзакції групуються і формують блоки, які потім додаються у ланцюжок.
  • Вузли - це комп'ютери, на яких встановлене програмне забезпечення, яке необхідне для підтримки роботи мережі. Вони відповідають за створення нових блоків, підтвердження та скасування транзакцій, а також зберігання копій ланцюжка.
  • Хеш-функції є криптографічними алгоритмами, які обов'язково використовуються в будь-якому блокчейні. Вони перетворюють дані в рядок символів фіксованої довжини, які є унікальним "хешем" для кожного блоку і забезпечують захист блокчейну від несанкціонованого доступу.
  • Криптографічні підписи - це математичні методи, які перевіряють автентичність транзакцій у мережі.

Кілька криптобірж створюють власні блокчейни. Одна з найбільших криптобірж Європи - WhiteBIT, випустила у 2023 році блокчейн-платформу Whitechain, яка інтегрована в її екосистему.

Whitechain відповідає за передові цифрові рішення, які сприяють посиленню безпекової складової та покращенню користувацького досвіду клієнтів. Блокчейн-платформа криптобіржі WhiteBIT також відіграє ключову роль у розвитку концепції справедливого та відкритого обміну цінностями та покращенню контактів між користувачами.

Технологія блокчейн також допомагає вирішити проблему довіри між учасниками мережі, оскільки всі вони мають доступ до цілісної історії транзакцій. Це ускладнює можливість зміни чи підробки даних в мережі. Таким чином, можна створити систему, яка працює без посередника або необхідності залучення третьої сторони.

Наразі можна виділити чотири типи блокчейну: публічний, приватний, блокчейн-консорціум та гібридний.

Основні переваги та недоліки технології блокчейн

Серед основних переваг технології блокчейну, перш за все, можна відзначити цілісність даних. Суть полягає в тому, що в основі блокчейну лежить принцип, згідно з яким будь-який блок або транзакція, які додаються до ланцюжка, не можуть бути змінені. Це забезпечує високий рівень безпеки для даних, які зберігаються чи передаються.

Також можна відзначити такі переваги технології:

  • Відсутність обмежень, оскільки в цій технології відсутня єдиний точка контролю.
  • Стійкість до відмов та кібератак забезпечується тим, що дані блокчейну зберігаються на багатьох пристроях у розподіленій мережі.
  • Можливість легко перевіряти інформацію.

Одночасно для повного розуміння ситуації варто врахувати недоліки, які є характерними для технології блокчейн. Перш за все, це складність. Блокчейн досить важко зрозуміти для тих, хто не має досвіду у криптосфері, що може утруднити його масове впровадження.

Виявлені наступні недоліки:

  • Витратність енергії.
  • Несумісність різних мереж блокчейнів ускладнює обмін інформацією.
  • Питання, пов'язані з регулюванням, зараз не є зовсім зрозумілими, оскільки цей сектор постійно формується та розвивається, і невідомо, які будуть правила в майбутньому.
  • Незважаючи на високий рівень безпеки в мережі блокчейну, все ж існують ризики злому та порушення протоколів безпеки.

В яких сферах широко застосовується технологія блокчейн?

Технологія блокчейн в першу чергу відповідає за захист даних і піднімає цей процес на абсолютно новий рівень точності. Тому не дивно, що у багатьох галузях активно впроваджується ця технологія.

Наприклад, можна згадати про використання технології блокчейну у медицині, яка за останні роки пройшла глобальну пандемію. Це продемонструвало проблеми в цій галузі, такі як виснаження медичних працівників і перенавантаження медичних закладів. В один момент стало зрозуміло, що потрібні зміни для поліпшення ситуації. Таким чином, блокчейн допомагає вирішити ці проблеми.

  • Розвиток децентралізованого середовища;
  • Зміцнити нагляд за постачанням лікарських засобів.
  • Перехід на цифрові медичні картки.
  • Розробка та просування напрямку дистанційного моніторингу пацієнтів.
  • Дослідження медичної інформації та інше.

Проте існують певні недоліки у впровадженні змін у секторі: складність реалізації нової технології, проблеми з масштабуванням технології відповідно до потреб, а також згадують про можливі збої, що є особливо важливим питанням для медичного сектору.

Ще один галузь, де активно використовується технологія блокчейн - це логістика. Завдяки цій технології логістичні компанії можуть швидко розвиватися. Зокрема, можна відзначити переваги блокчейну для бізнесу:

  • Оптимізація бізнес-процесів (доставка, перевірка документів);
  • Розроблення прозорих ланцюжків постачання;
  • Упрощення процесів, пов'язаних з обігом документів.
  • Успішний виявлення проблемних місць;
  • Покращення співпраці між усіма учасниками процесу (постачальники, клієнти, посередники та інші).

Це також сприяє тому, що компанії більш ефективно виконують свої завдання, витрачають менше часу та можуть зекономити кошти.

Освітня галузь все більше залучається до використання блокчейн технології. Першу спробу впровадження цієї технології в освіті здійснили в Массачусетському Інституті Технологій (MIT) у 2015 - 2017 роках.

Дослідники досліджували можливість збереження документів про освіту в технології блокчейн біткойн. Хоча цей експеримент не дав бажаних результатів, роботу у цьому напрямку не припинили.

Наразі вже десятки університетів у Європі та США імплементують технологію блокчейн для своїх потреб. Її застосовують для управління документацією, підвищення якості навчання та оптимізації процесу оплати за навчання.

Можливість розвиватися та впроваджувати нові технології залишається і для України. Наприклад, завдяки використанню блокчейн-технології Whitechain від криптобіржі WhiteBIT, вдалося випустити токенізовані сертифікати для випускників програми "Блокчейн-технології" факультету інформатики Києво-Могилянської академії.

В історії українських вишів вперше випускники отримали офіційні академічні документи за допомогою блокчейн-технологій. Ці сертифікати підтверджують справжність традиційних документів і надійно захищають їх від передачі або фальсифікації.

НаУКМА спільно з експертами криптобіржі WhiteBIT розробили курс, в якому були включені наступні предмети:

  • Шифрування в технології блокчейн;
  • Системи розподіленого обміну криптовалют на основі розумних контрактів (DeFi);
  • Створення розумних контрактів;
  • Засоби технічного регулювання криптовалют на фінансовому ринку.

Блокчейн - не лише одна з передових технологій у світі за останнє десятиліття, але і двигун революційних змін як у криптоіндустрії, так і в інших сферах.

Останні Новини
21.10.2024 08:15
Вартість найбільш популярних криптовалют За даними однієї з провідних криптобірж Європи з українським корінням WhiteBIT, станом на 21 жовтня курси найпопулярніших криптовалют мають такий вигляд: .
17.10.2024 07:45
Біткойн включає в себе процес здійснення транзакцій, основним елементом якого є видобуток криптовалюти. В цьому процесі беруть участь майнери, які виконують складні обчислення для підтвердження та запису транзакцій у блоках ланцюжка.
16.10.2024 11:45
Фондова біржа в Австралії Вчора на фондовій біржі Cboe Australia стартував фонд індексів Ethereum Monochrome (IETH). Його загальний чистий актив складає 176 600 доларів.
15.10.2024 09:31
Що вивчають студенти НаУКМА Нагадуємо, що Києво-Могилянська академія відзначає 409 років своєї історії 15 жовтня.
14.10.2024 11:30
Легалізація криптовалют в Україні - це процес визнання їх законності та регулювання їх обігу відповідно до законодавства.
Останні статті