У цій статті ми розглянемо більш детально інструмент, відомий як маржинальна торгівля, а також обговоримо переваги та недоліки цього інструменту для трейдерів.
Криптовалюти - це віртуальні активи, які все більше зацікавлюють людей. Ці цифрові валюти працюють за складними алгоритмами і вони мають потужний потенціал для зміни фінансової системи. Щоб розуміти, як працюють криптовалюти, потрібно знати їхню сутність від А до Я.
Маржинальна торгівля - це специфічний тип торгівлі, який ґрунтується на використанні кредитного левериджу. Це дозволяє трейдерам торгувати на фінансових ринках з більшими позиціями, ніж їх депозит на торгівельному рахунку дозволяє. Основними поняттями маржинальної торгівлі є маржа (або депозит), установлений брокером для відкриття позиції, і рівень ліквідності, який вимагається для утримання відкритої позиції. Також важливою особливістю є можливість використання різних фінансових інструментів, таких як кредитні спреди та контракти на різницю. Маржинальна торгівля вимагає від трейдера великої уваги до ризиків, оскільки може призвести до великих втрат у разі неуправлінням кредитним левериджем. Тому перед розпочатком маржинальної торгівлі важливо детально вивчити всі її аспекти та правила.
Маржинальна торгівля - це спосіб торгівлі, включаючи криптоактиви, за допомогою кредитних коштів, які надаються третьою стороною. Один з головних елементів маржинальної торгівлі - це кредитне плече (leverage), що є множником позики, яку, наприклад, криптобіржа пропонує для здійснення торгівельних операцій. Цей інструмент визначає співвідношення між власним капіталом трейдера та кредитними коштами.
Завдяки кредитному плечу трейдери можуть збільшити кількість угод на ринку. У криптосвіті часто використовується термінологія "X" для позначення кредитного плеча. Зазвичай можна відкрити угоду з кредитним плечем на рівні 1х, 2х, 3х, 5х, 10х та ще вище.
Кошти виділяються під заставу конкретної суми, яка називається маржею. Фактично, це гарантія повернення коштів, які ви "позичили" для торговельних операцій. За використання кредитних коштів стягується спеціальна комісія за певною ставкою. Маржинальна торгівля дозволяє значно збільшити потенційний прибуток від торговельних операцій з криптовалютами.
Всього трейдери купують і продують реальні криптовалюти на ринку в момент покупки. Це означає, що вони мають торгові інструменти, з якими вони здійснюють угоди.
Для маржиннаї торгівлі існують дві основні стратегії щодо позицій, які залежать від прогнозу для обраного активу:
- Довгі позиції, як правило, відкриваються у разі очікування подальшого зростання вартості активу. Основна мета полягає в продажу, наприклад, біткоїна після збільшення його курсу, щоб на цьому заробити.
- Для коротких позицій діє прямо протилежне правило. Трейдер купує актив в борг і відразу ж продає його з очікуванням спаду ціни, після чого знову купує ту ж кількість монет, але за меншою ціною. Таким чином він отримує прибуток, платить відсотки за позику та закриває позицію.
Якщо маржа починає зменшуватися, платформа сповістить про це - Margin Call. Це сигнал для трейдера, що рівень власних коштів у відкритій позиції наближається до мінімального рівня, тому потрібно додатково поповнити рахунок, щоб зберегти позицію відкритою. Якщо трейдер не може поповнити рахунок, його позицію можуть ліквідувати.
На криптобіржі ліквідація є процесом автоматичного закриття збиткової позиції, щоб уникнути подальших фінансових втрат і виконати свої зобов'язання перед іншими трейдерами. Однак існують інші варіанти, які допомагають контролювати рівень збитків та забезпечити прибуток.
Спочатку слід згадати про можливість Stop-loss. Ця функція активується, коли на ринку спостерігається рух, який може працювати проти обраної позиції трейдера, тому Stop-loss допомагає зменшити збитки. Інша можлива стратегія - це відкриття протилежної короткої позиції, але з використанням іншої торгової пари.
Ілюстрація маржинальної торгівлі - це зображення торгівлі, яка проводиться з використанням кредитного капіталу.
Щоб краще проілюструвати принцип роботи маржинальної торгівлі, розглянемо гіпотетичний приклад:
- У трейдера на рахунку є 1000 доларів, що відповідає вартості одного біткоїна.
- Також передбачають, що ціна криптовалюти може збільшитися на 10% і становитиме 1100 доларів за одиницю.
- Обравши маржинальну торгівлю з кредитним плечем 5x, трейдер зможе отримати доступ до 5 тисяч доларів і придбати у 5 разів більше біткоїнів.
- Співвідношення між власним капіталом та позикою буде таким: 1000 - це власні кошти, а 4000 - це сума позики.
- Якщо ціна біткоїна зросте на 10% і їхній продаж відбудеться за 5500 доларів, то на операції можна заробити 500 доларів. Це буде прибуток трейдера без включення комісії.
- Без кредитного ресурсу прибуток склав би всього 100 доларів.
Основні переваги і ризики маржинальної торгівлі на криптовалютному ринку
Маржинальна торгівля - це лише один з методів "роботи" з криптовалютами. Цілком очевидно, що цей вид торгівлі має свої плюси та мінуси.
Серед основних переваг маржинальної торгівлі можна виділити наступні:
- Диверсифікація торгівлі - можна відкривати як довгі, так і короткі позиції з невеликими інвестиціями капіталу. Таким чином трейдер розширює свої можливості для отримання прибутку незалежно від руху на ринку.
- Швидке відкриття позицій без необхідності переказувати великі суми на власні рахунки.
- Можливість збільшити прибуток завдяки підвищенню відносної цінності торгових позицій.
- Є можливість заробляти навіть у разі спаду ринку. Це можливо завдяки розміщенню коротких позицій на ринку.
- Кредитне плече - це можливість укладати угоди на більші суми, ніж є в наявності власні фінансові ресурси. Це дозволяє трейдерам збільшити свій потенційний прибуток.
На відміну від плюсів, цьому виду торгівлі притаманні наступні недоліки:
- Небезпека значних фінансових втрат. Слід мати на увазі, що разом із збільшенням можливостей отримати більші прибутки, зростає й ризик великих втрат. Крім того, трейдер може не лише втратити більше, ніж вклав на початку, а й опинитися у боргах.
- Великий ризик невдачі під час торгівлі виникає під час маржинальної торгівлі, оскільки потрібно бути дуже уважним у відстеженні ринкової ситуації та динаміки криптовалют. Тому дуже важливо володіти навичками управління ризиками, оскільки неспроможність об'єктивно оцінити ринкову ситуацію може призвести до фінансових втрат.
- Ліквідація позицій - якщо в умовах спаду вартості активів, використованих для маржі, їх вартість опускається нижче певного рівня, трейдер має обов'язок або внести додаткові кошти, або примусово закрити позицію, якщо ринок рухається в протилежному напрямку.
Які можливості відкриває криптобіржа для торгівлі на маржі?
На сьогодні одним з найзручніших і найбезпечніших варіантів для роботи з цифровими активами є криптобіржі. Наприклад, криптобіржа WhiteBIT, яка є однією з найбільших в Європі та має українське коріння, постійно розвивається та розширює можливості для своїх клієнтів.
Зокрема, у сфері маржинальної торгівлі WhiteBIT надає наступні переваги для своїх користувачів:
- Маленькі відсотки. Щоденна комісія за використання позичених коштів з будь-яким кредитним лімітом складає 0,0585%.
- Гнучкий кредитний ліміт від 1 до 10 разів.
- Можливість використовувати інші активи на балансі "Заставне" дозволяє розширити доступ до ресурсів.
- Комісія за використання кредитних коштів стягується лише раз при відкритті позиції. Це допомагає уникнути додаткових витрат.
Під час маржинальної торгівлі на криптобіржі WhiteBIT проводиться процес згідно з таким алгоритмом:
- Створення облікового запису на криптовалютній біржі та підтвердження особистої інформації користувача або вхід до існуючого облікового запису, якщо він вже існує.
- Поповнення Основного балансу на фондовій біржі;
- Переміщення коштів з Основного рахунку на Заставний.
- Вибір валютної пари та рівня кредитного плеча;
- Вибір заходів для управління ризиками (Стоп-лос, інше);
- Відкриття позицій і моніторинг динаміки на ринку.
- Закриття позицій. Цю дію можна виконати як автоматично, так і вручну.
Узагальнена торгівля з використанням маржі - це інструмент, який дозволяє трейдерам розширити свої можливості на ринку та значно збільшити їхні потенційні прибутки. Проте цей вид торгівлі потребує детального планування, управління ризиками та об'єктивної оцінки ситуації на ринку, щоб забезпечити успішність операцій.